Opublikowany przez: monika.g 2015-03-24 14:03:32
Decyzja o ochrzczeniu dziecka w rodzinie katolickiej jest oczywista i nie podlega dyskusji. Jednak czasem jest tak niewątpliwa, że się nie zastanawiamy czym właściwie jest Chrzest Święty i co wnosi do życia naszego dziecka i naszej rodziny. Z drugiej strony mamy coraz więcej dzieci ze związków niesakramentalnych tzw. wolnych, których rodzice mimo to chcą, aby dziecko było ochrzczone, mimo że sami żyją bez sakramentu. W obu tych przypadkach należy uświadomić sobie jak ważny dla całego naszego życia jest ten sakrament i o czym świadczy przyjęcie go na samym początku tego życia.
Redakcja: Chrzest to pierwszy sakrament w życiu każdego chrześcijanina. Jakie ma on znaczenie?
ks. Janusz Stańczuk: Chrzest jest darem od Pana Boga dla człowieka. Przyjmujemy ten dar dla naszego życia i zawieramy z Bogiem przymierze. W momencie zawarcia przymierza otwiera się dla nas całe mnóstwo darów, które On ma przygotowane dla swoich dzieci. Chrzest jest sakramentem dobrowolnym, przyjmują go Ci, którzy wierzą w Boga i chcą przeżyć swoje życie według tego, co mówi Ewangelia. Najważniejszym darem jest miłość Pana Boga. Wiemy że Bóg kocha wszystkich ludzi jednakowo mocno i nic nie może tej miłości zniszczyć ani odmienić, a dzięki przyjęciu sakramentu chrztu my sami możemy bardziej otworzyć się na tę miłość. Nawet jeśli ktoś przyniósłby nam cały wagon złota, a my mamy tylko dwie kieszenie to cóż nam po całym wagonie. Chrzest to takie umocnienie człowieka, że może on cały ten wagon złota wziąć ze sobą. Bóg obdarowuje nas takimi darami jak to przykładowe złoto, żebyśmy mogli w tym świecie zrobić dużo dobrych rzeczy. Problem jest po stronie człowieka ile on tych wszystkich darów jest w stanie przyjąć i przemienić na coś dobrego. Po to właśnie mamy chrzest i kolejne sakramenty, żeby być coraz silniejszymi ludźmi.
Jak to się odnosi do małych dzieci przystępujących do sakramentu Chrztu Świętego, które są nieświadome tego co się dzieje?
A czy małe dzieci wiedzą, że jedzą zupkę? Nie, a jednak to robią, bo jest im to potrzebne. Tak samo jest z sakramentem chrztu, rodzice za nie decydują, ale dlatego, że jest im to potrzebne. A tradycja chrztu małych dzieci sięga daleko wstecz. Już w dziejach apostolskich jest napisane, że chrześcijanie przyjmowali chrzest z całym swoim domem, całą rodziną, więc również z małymi dziećmi. W wielu innych dokumentach są takie zapisy. Oczywiście chrzest małych dzieci był możliwy tylko za zgodą ich rodziców, którzy sami przyjęli Chrystusa jako Boga, a potem przekazywali tę wiarę swoim dzieciom.
Czyli warunki pozwalające przystąpić dziecku do sakramentu chrztu spełniają rodzice dziecka?
Tak. Wtedy rodzice muszą wyrazić nie tylko zgodę i chęć przyjęcia chrztu przez dziecko, ale również przyrzeczenie. Przed chrztem są specjalne rozmowy, w czasie których rodzice składają przyrzeczenie, w którym deklarują, że będą rozwijać wiarę dziecka, jego życie religijne. Chrzestni również obiecują, że będą w tym pomagać. Rodzice czasem uważają, że sama chęć, aby dziecko przyjęło chrzest wystarczy, jednak tu jest również pewne zobowiązanie. Potrzebna jest późniejsza konsekwencja wiary w swoim życiu i przekazywanie jej dziecku.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2017.05.17 15:37
I dla mnie to ważny sakrament. A za nim są kolejne..
ewewita1383 2015.03.25 21:40
Chrzest jest naprawdę bardzo ważnym sakramentem w życiu dziecka ,ale i jego rodziców biologicznych i chrzestnych ,a najważniejsze ,że rodzice zobowiązują się Bogu ,że dziecko pełną siłą doprowadzą do wiary -a niejednokrotnie po przyjęciu Chrztu Świętego -czekają do następnej uroczystości Komunii Świętej i zapominają ,że zawarli przymierze i obiecali wierzyć ,a dzieje się inaczej -to przykre !!! Dla mnie Chrzest moich pociech ,to ciągła droga z Nimi do Boga !!! Chrzestni są ,ale to Rodzice powinni dać przykład i całym sercem trwać w tym ,że Pakt z Bogiem ma rozwijać się codziennie :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.